România, o ţară latină în sud-estul Europei

RUMÄNIEN: DAS LATEINISCHE LAND IN SÜDOSTEUROPA

România, o ţară latină în sud-estul Europei” este un proiect pe care parohia noastră îl organizează în cadrul programului Săptămâna interculturală 2022 (Interkulturelle Woche 2022), program iniţiat şi susţinut de către Departamentul pe Migraţie şi Integrare (Amt für Migration und Integration) al oraşului Ravensburg.

În cadrul unei prezentări, însoţită de imagini reprezentative din ţară, vom încerca să răspundem la întrebări precum acestea:

Unde se află România pe harta Europei?

Ce limbă se vorbeşte în România?

De cât timp se află România în Uniunea Europeană?

Câţi români trăiesc în momentul de faţă în Germania?

Evenimentul va avea loc sâmbătă, 1 octombrie, la ora 16.00, la Volkshochschule Ravensburg şi se adresează tuturor prietenilor noştri germani sau celor de altă naţionalitate, care doresc să afle mai multe despre România.