Curățenie generală în biserică

Ca în fiecare an, cu excepția anului trecut, ne-am adunat, cu mic, cu mare pentru acțiunea  de „Curățenie generală în biserică”.

Deoarece timpul și restricțiile de ordin sanitar, impuse de autorități, nu ne-au permis acest lucru înainte de Sf. Paști, am reușit în schimb să întâmpinăm Rusaliile cu o biserică împrospătată și înnoită cu o serie de ustensile de uz casnic și obiecte strict necesare.

Acțiunea a avut loc în mai multe sesiuni, pe parcursul săptămânii trecute, după cum a permis disponibilitatea voluntarilor și natura lucrărilor efectuate. De la curățarea pereților, a geamurilor, a  covoarelor, a băncilor, a spațiului verde din jurul bisericii și până la lustruirea obiectelor de slujire liturgică, fiecare voluntar a avut partea lui de „rezolvat”.

Mulțumim tuturor celor care au contribuit la această acțiune, fie prin munca depusă, fie prin susținerea materială.

Avem în vedere și curățarea pavajului și a spațiului verde din jurul bisericii. Pentru aceasta vom organiza o nouă acțiune cât de curând.

Sperăm să ne bucurăm mereu de o biserică curată! Atenția fiecăruia dintrre noi la păstrarea curățeniei contează!