Pomenirea eroilor neamului la Ulm, 1 dec 2018

Mulți dintre soldații români din Primul Război Mondial nu au mai apucat să revadă locurile natale, trecând la cele veșnice în lagărele de prizonieri, din cauza condițiilor de detenție deosebit de grele sau a unor epidemii care au lovit întreaga Europă în timpul războiului din 1914-1918.

Sâmbătă, 1 Decembrie 2018, credincioşi români ai parohiilor ortodoxe din Ulm şi Ravensburg şi-au dat întâlnire în cimitirul Neuer Friedhof din Ulm pentru a face pomenirea celor 99 de soldaţi români căzuţi în timpul Primului Război Mondial, şi care-şi au locul de veşnică odihnă în acest oraş de pe malul Dunării. Într-o atmosferă de pioasă emoţie, cei câteva zeci de participanţi au depus coroane de flori şi lumânări aprinse dinaintea monumentului închinat eroilor. Pr. Sebastian Suciu (Ulm) şi Pr. Alexandru Roşu (Ravensburg) au oficiat slujba Parastasului, răspunsurile liturgice fiind date de către toţi cei prezenţi. Părintele Sebastian Suciu a ţinut o scurtă cuvântare în timpul căreia a dat citire emoţionantului poem „Nu plânge, maică Românie!”, găsit în raniţa unui soldat căzut în toamna anului 1918 în luptele date pe Muntele Sorica, de lângă Azuga.

Pr. Dr. Alexandru Roșu, Ravensburg