Închinare la Sf. Cruce, 18 martie 2023

Sâmbătă, 18 martie 2023, între orele 15.00 şi 16.00, în cursul Slujbei ortodoxe a Acatistului Sfintei Cruci, avem şansa de a ne închina părticelei din Crucea Domnului nostru Iisus Hristos care se păstrează în Basilika St. Martin din Ulm-Wiblingen (Schloßstraße 38, 89079 Ulm).

Slujba este organizată anume pentru credincioşii ortodocşi români din această parte a Germaniei.

Vă rugăm să folosiţi generoasa parcare a mănăstirii catolice (cu intrarea vizavi de Schloßstraße 27), iar pe doamne le rugăm ca de această dată să renunţe la ruj. Îi rugăm pe toţi participanţii să aibă o ţinută şi un comportament cuviincios. Ora 15 (Ceasul al nouălea) este, potrivit Evangheliei, ora la care Domnul nostru Iisus Hristos Şi-a dat sufletul pentru noi pe cruce, sfinţind lemnul acesteia şi făcând-o unealta prin care s-a lucrat mântuirea noastră.

Ne aşteptăm la o participare numeroasă, aşa că vă sfătuim să veniţi din timp, pentru a vă putea spori şansele de a găsi un loc de parcare şi a nu produce tulburare la slujbă.